Choć niektórzy mają już uważność w sobie z natury, to często gubimy ją w dzisiejszym zabieganym, pełnym nowych technologii i rozpraszaczy świecie. Pełna uważności „obecność” to coś, co możemy ćwiczyć całe życie w różnych sytuacjach.

Zbliżają się kolejne święta i o dziwo wielu moich klientów wcale to nie cieszy. Dla niektórych święta to oprócz spotkań z osobami, które kochają i za którymi tęsknią, to również spotkania z tymi osobami, które za każdym razem wzbudzają u nich niechciane emocje.

…a gdyby w te święta zadbać o siebie bardziej i popatrzeć na te osoby z innej perspektywy?
Ucieszyć się nimi, tym, że są w naszym życiu. Nie każdy ma taką możliwość.
…a może by tak miło zaskoczyć siebie i innych reakcją odmienną niż zwykle w relacji z tą osobą? Mówimy przecież o kimś z rodziny.

Chcę Ci zaproponować ćwiczenie uważności, które przybliży Cię do nowych reakcji i nowego zachowania.

” Uważność to uważna obecność, to szczególny rodzaj uwagi – świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę”  Kabat-Zinn, 1990 r.

Polega ona na rozwijaniu umiejętności pełnego skupiania uwagi na tym, co się dzieje tu i teraz, na tym czego teraz doświadczasz (na myślach,emocjach i doznaniach). Ćwiczenia uważności pomagają w odkryciu nawykowych wzorców myślenia, zachowania i odczuwania. Obserwacja oparta na uważności uruchamia procesy samoregulujące naszego organizmu, dzięki czemu można nawet zredukować fizyczne i psychiczne objawy stresu.

Jeśli:

 • ciągle się zamartwiasz, zbyt często myślisz np. o pracy po pracy,
 • martwisz się o wyniki lub o to jak zostaniesz oceniona/y,
 • masz poczucie, że nie kontrolujesz swojego życia,
 • czujesz się poirytowana/y, zniecierpliwiona/y kiedy inni działają wolniej od Ciebie,
 • unikasz pewnych sytuacji, bo boisz się konfrontacji lub wydaje Ci się, że nie dasz rady,
 • masz problemy ze snem, oddychaniem, dbaniem o swoje zdrowie

to zachęcam Cię zadbaj o siebie w święta i zacznij ćwiczyć uważność.

Może słyszałeś o medytacji z „rodzynką”, w której należy krok po kroku skupić uwagę na dokładnym obejrzeniu, dotykaniu, wąchaniu, żuciu, połykaniu i doznaniach po jej zjedzeniu, a cała uważność przez 5 minut dla 1-nej rodzynki?

Chcę Ci dzisiaj zaproponować inne ćwiczenie, abyś podczas okresu świątecznego, co najmniej przez 3 dni wybrał sobie 1-dną czynność, którą wykonujesz codziennie, jak:

 • picie kawy, herbaty czy soku do śniadania lub w innej porze dnia
 • mycie zębów
 • prysznic lub kąpiel
 • wychodzenie z psem na spacer
 • Inne
 1. Wybierz czynność i zapisz jej nazwę
 2. Wykonuj ją w skupieniu, z wyłączonym telefonem. Obserwuj i zauważ, gdzie jest Twój umysł, kiedy wykonujesz tę czynność np. mycie zębów. Zauważ też temperaturę wody, miękkość szczoteczki, ruchy jakie wykonujesz, zapach, smak pasty i ilości piany, itp.
 3. Zapisz wszystko co zauważyłeś. Spostrzeżenia i refleksje. Co Cię zaskoczyło?

Gdy uczysz się uważności nie chodzi o to, żebyś wyłączył myśli w mózgu, lecz o zauważenie tego co się dzieje i uznanie tego co się dzieje. Uświadomienie sobie tego chaosu myśli, da Ci większą możliwość zarządzania nimi i dokonywania wyborów. Z czasem przyniesie Ci to wolność, nauczysz się zrywać niepożądane, nawykowe reakcje i zachowania. Pozwoli Ci to np. na to by kolejnym razem w spokoju wysłuchać osoby, która wcześniej wzbudzała w Tobie automatyczne, intensywne emocje i zachowania. Dzięki temu poprawi się Twoje życie rodzinne i zawodowe.
Ciesz się w święta tymi, których masz wokół. Tak w pełni z pełną uważnością i ze 100% skupieniem, bez telefonu, rozpraszaczy, słuchaj z zaciekawieniem co mówią, obserwuj swoje myśli i odczucia. Każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju.

Lubię cytat H. Jackson Brown:” Każda napotkana osoba , wie coś czego Ty nie wiesz”.

W tym przesłaniu nie chodzi tylko o „wiedzę”, ale też o szacunek do każdego człowieka i słuchanie z zaciekawieniem.

Życzę Ci miłych i pełnych uważnej „obecności” Świąt Wielkanocnych, dobrych ludzi wokół i wszelkiej pomyślności.

A jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś zapraszam Cię do polubienia mojego Fanpage na którym możesz znaleźć więcej wiedzy i wskazówek KLIKNIJ TUTAJ

Życzę Ci mocy, energii i pasji

Anna Skoczylas

Mentor Biznesu w Nurcie Psychologii Pozytywnej,
Trener, Coach ICF

www.mindsetas.pl