Z poprzedniego artykułu dowiedziałeś się jak radzić sobie z odwlekaniem działań przybliżających Cię do Twojego celu lub marzenia. Jeśli zrobiłeś ćwiczenie i wdrożyłeś je w życie, to dodatkowo potrafisz już koncentrować się na tym czego pragniesz.
1. Gdy wiesz czego chcesz, doprecyzuj kiedy chcesz to osiągnąć, zastanów się czy jest to realne, a jeśli tak, to zacznij od pierwszego małego kroku w tym kierunku.

„Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku”
                                                                                        Lao Tzu

„Najmniejsza pozytywna zmiana w dniu dzisiejszym, może skrajnie odmienić dzień jutrzejszy”

2. Skupiaj się na zaczynaniu i kończeniu jednego pojedynczego zadania z całego zbioru zadań dotyczących całego „projektu”, które mają doprowadzić Cię do celu.
„Nie patrz na całe akwarium, patrz tylko na jedną wybraną rybę”

                                                                                   Anna Skoczylas

3. Projekty mogą być różne: od projektu „rzucę palenie”, „schudnę”, „będę się zdrowo odżywiać”, ” zmienię pracę”, ” nauczę się języka obcego”, „zdobędę kompetencje skutecznego Lidera”,”wejdziemy na nowe rynki zbytu”,  „rozwinę firmę o kolejne oddziały, sklepy, lokale”,  po projekt „budowa domu”. Przy każdym kolejnym zadaniu, zadaj sobie pytanie:
czy to zadanie, które zamierzasz wykonać jest istotne i prowadzi Cię do realizacji Twojego celu?

„Aby coś uprościć, wystarczy zrobić 2 rzeczy: określić to, co istotne i wyeliminować całą resztę”
                                                                                                                                                Leo Babauta

7 ZASAD TWORZENIA LISTY RZECZY NAJWAŻNIEJSZYCH „LRN”

Moi klienci z coachingów i warsztatów z zarządzania sobą w czasie, mają wymierne efekty, gdy wejdzie im w nawyk robienie ” listy rzeczy najważniejszych”. Niektórym z klientów polecam ją jako jeden ze sposobów na lepsze usypianie, wtedy dodatkowo zalecam, abyś blisko łóżka miał/a karteczki na wpisanie tych spraw, które przypominają Ci się przed spaniem i nie pozwalają zasnąć. Wszystkim menedżerom, handlowcom i innym pracownikom polecam tę listę jako metodę na poprawę efektywności działania, co daje satysfakcję, przybliża do celów indywidualnych i celów firmy, w której pracują.

Skuteczna Lista Rzeczy Najważniejszych „LRN” każdego dnia, to metoda, która pozwoli Ci poprawić efektywność i utrzymać wytrwałość w dążeniu do celu. Dodatkowo wspiera lepszy sen. Każdego dnia przed spaniem zaplanuj najważniejsze rzeczy do wykonania na dzień następny. Twój umysł się wyciszy, bo zabierzesz mu z głowy w konkretne miejsce to, o czym musiał pamiętać i nieustannie sobie przypominać, dzięki temu możesz spokojnie zasnąć, to co zapisałeś czeka na Ciebie w bezpiecznym miejscu. Spisując listę trzymaj się kilku zasad:

zasada 1: napisz ją na przyklejanej kartce, którą rano zawiesisz nad lub obok miejsca swojej pracy.

zasada 2: najważniejsze rzeczy czyli takie, które prowadzą Cię w kierunku wyznaczonego celu i Ty masz wpływ na ich realizacje. Możesz dla przypomnienia napisać sobie u góry Twój cel.

zasada 3: każde zadanie, żeby było efektywne doprecyzuj i opatrz konkretną liczbą, np. zamiast ” zdobyć nowych klientów” zapisz ” przeprowadzić 5 rozmów telefonicznych zakończonych ustaleniami…”, zamiast ” uporządkować skrzynkę mailową” zapisz ” posegregować maile na 3 grupy i zrobić to w 20 minut”

zasada 4: jako pierwsze wpisz zadanie najtrudniejsze, a pozostałym nadaj priorytety i w takiej kolejności je wykonuj. Nie zabieraj się za drugie zadanie jeśli nie zrobiłeś pierwszego. Gdy wykonasz najważniejsze zadanie osiągniesz satysfakcję, bo przybliży Cię ono znacznie do celu i dzięki temu w dobrym nastroju zabierzesz się do kolejnych zadań. Dodatkowo z rana nasz umysł i ciało są najbardziej wypoczęte, co powinno sprzyjać dobrej jakości wykonania tego zadania.

zasada 5: plan dnia też powinien być realny, zaplanuj czas na posiłki, dojazdy i odpoczynek, a jeśli masz zmysł twórczy, zapamiętujesz obrazami, to  możesz narysować symbole „skojarzenia” przy każdym z zadań, użyć kolorów do różnych kategorii zadań czy pokolorować swoją listę ( nie rezygnuj jednak z zapisania zadaniami słowami, pamiętaj, żeby było skuteczne, ma być konkretne i opatrzone liczbami), itd.”

zasada 6: każde zrealizowanie zadanie wykreśl z listy, to daje ogromną satysfakcję i pozostaje w naszej pamięci, zwiększając poczucie sprawczości, kontroli i satysfakcji.

zasada 7: jeśli czegoś mimo wszystko nie udało się zrealizować wpisz to na kolejną listę. Starą listę z wykreślonymi zadaniami potrzymaj jeden dzień przyklejoną blisko miejsca Twojej pracy, obok listy na nowy dzień. Ta stara lista będzie Ci przypominać, że jesteś bliżej realizacji swojego celu o cały ten spis zadań, które już wykonałeś, że potrafisz to zrobić, jesteś dobrze zorganizowany, masz wpływ, zrobiłeś to. You do it!

Nie ma efektów bez działań, zacznij od poniedziałku! 

A jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś zapraszam Cię do polubienia mojego Fanpage, na którym możesz znaleźć więcej wiedzy i wskazówek KLIKNIJ TUTAJ

Jeśli zacząłeś robić listy „LRN” prześlij uśmiechniętą buźkę w komentarzu do postu na Facebooku.
Może kiedyś zorganizujemy konkurs na najciekawszą formę takiej listy, co Ty na to?

Życzę Ci mocy, energii i pasji

Anna Skoczylas

Mentor Biznesu w Nurcie Psychologii Pozytywnej,
Trener, Coach ICF

  • link do wspominanego wyżej artykułu: https://wp.me/p9xVuz-gT