Pewnego dnia, w pewnej firmie w centrum miasta, pewien mężczyzna…,
ale o tym za chwilę, najpierw krótki wstęp: w ostatnim webinarze przedstawiłam Wam nowy punkt widzenia oparty o twierdzenie, że strategię, finanse czy marketing, łatwo w dzisiejszych czasach podrobić, z jabłka zrobić gruszkę, a żółte przemalować na brązowe, zmienić logo i gotowe. To czego podrobić się nie da tak łatwo, to kultura organizacyjna oparta na wartościach. Specyficzna tylko dla Was:

 • atmosfera pracy,
 • sposób komunikacji,
 • język wewnętrzny, skróty, „slang firmowy”
 • historie
 • wartości, normy, zasady
 •  sposób myślenia,
  tego podrobić się nie da!
  Przygotowałam cały program mentoringowy online dla osób zarządzających zespołami, firmą lub pragnących się rozwijać, żeby stać się Liderem, w którym krok po kroku zmienia się Twój sposób myślenia na taki, który nastawiony jest na rozwiązania, rozwój własny i rozwój pracowników, a to wszystko przekłada się na wymierne wyniki firmy, efektywność biznesową i długofalowy sukces. Wiedza, ćwiczenia i prawdziwe case study z 20 lat w biznesie i transformacjach, zebrane są w całość pod nazwą Akademię Współczesnego Lidera ( link do zapisu poniżej, zapisy tylko do 11 marca 2018r.). Program ten mówi też o tym, że na sukces organizacji składają się właściwi ludzie na właściwym miejscu i jest to obszernie wyjaśnione z przykładami, co to dokładnie znaczy. Przypomnę w tym momencie definicję „Lidera”, o ile Menedżer: to stanowisko, to Lider: to jest opinia innych na nasz temat i w takim kontekście używam tego słowa.

Pewnego dnia, w pewnej firmie w centrum miasta, pewien mężczyzna nazywany Liderem, lubiany przez współpracowników, osiągający wspaniałe wyniki biznesowe, pomyślał:
„…mam dość:  przygotowywania tych raportów, tych ludzi, którzy ciągle coś ode mnie chcą, zebrań i spotkań, dokonywania codziennych wyborów produktów i usług, tego urzędu skarbowego, co tylko czeka na kolejne wypłaty podatków na zakończenie miesiąca, nawet gdy jestem zmęczony. Moja żona to ma dobrze, dzieci już chodzą do przedszkola i do szkoły podstawowej, niewiele przy nich roboty, a ona sobie w cieplutkim domu siedzi całymi dniami i wypoczywa. Pozazdrościć, też bym tak chciał.”
Spakował torbę, wziął laptopa, słuchawki i telefon komórkowy i w przerwie obiadowej zamiast na lunch pojechał nad rzekę, a tam zobaczył złotą rybkę. Wierzyć mu się nie chciało, że w erze telefonów i internetu widzi złotą rybkę. Przetarł oczy ze zdziwienia i pomyślał ” a co mi szkodzi” i zawołał:
– ” złota rybko spraw abym był kobietą.”
Wrócił do firmy i znów zaczął pracować jak wcześniej, tego wieczoru wrócił późno do domu, zjadł kolację z całą rodziną, pooglądał telewizję z żoną i poszedł spać.
Gdy obudził się rano, nie zdążył jeszcze dobrze otworzyć oczu już zaczął myśleć w co się dzieci dzisiaj ubiorą, co będzie na obiad, że rachunki trzeba zapłacić i jedna myśl goniła drugą
jak poszedł do łazienki okazało się, że jest kobietą, z radości krzyknął sam do siebie:
” Wow, ale extra, życzenie się spełniło, zostaję dzisiaj  w domu 🙂 „
1. Najpierw poszedł do kuchni zrobił śniadanie dla męża i dzieci,
2. gdy mąż wyszedł do pracy, wziął dzieci do samochodu i pierwsze z nich zawiózł do szkoły,
3. potem stał 20 minut w korku,
4. potem drugie dziecko dowiózł do przedszkola. W przedszkolu na progu dziecko płakało i wracało z szatni do niego kilka razy.
Płakało, chciało buziaka i tak kilka razy, wyściskał, przytulił i po 20 minutach odjechał.
5. Pojechał do bankomatu po pieniądze, a potem poszedł do pobliskiego sklepu na małe zakupy, takie na obiad i inne posiłki. Jak zwykle nakupował za dużo, bo przecież każde z dzieci lubi coś innego, jedno uwielbia szyneczkę, a drugie wręcz przeciwnie, jedno lubi owoce, a drugie wręcz przeciwnie. Przypomniało mu się również, że brakuje płynu do prania białych koszul męża, mleko i woda się skończyły, więc z trudnością doniósł  to wszystko do domu.
6. Nie było już czasu na odpoczynek, bo nie wyrobiłby się z praniem.
7. Ugotował obiad, trochę posprzątał, odebrał przesyłkę z poczty i pojechał odebrać dzieci.
8. Jak wrócili do domu, dzieci zaczęły się bawić, a za pół godziny mąż wrócił do domu, więc podał na stół kolację.
9. Nadszedł czas na wspólne oglądanie telewizji, wyjął deskę do prasowania i oglądając z mężem telewizję prasował.
10. Potem wspólnie wykąpali dzieci, przebrał się w piżamę i wreszcie po całym dniu poszedł do łózka.
11. No, a gdy przyszedł mąż spełnili małżeński obowiązek i poszli spać.
Rano obudził się zmęczony i pomyślał: „…już nie chcę być kobietą…”. W sumie to lubię swoją pracę, lubię ten moment, gdy wyniki pracy widać w raporcie, uwielbiam zespół z którym pracuje, te nasze pomysły i żarty. Gdy odwiózł dzieci na miejsce pojechał nad rzekę i ucieszył się, bo złota rybka znów się pojawiła. Poprosił: -„złota rybko spraw abym znów był mężczyzną”. Tym razem złota rybka odpowiedziała:

– „spełnię Twoje życzenie, ale coś się wczoraj  w nocy wydarzyło i musisz poczekać 9 miesięcy”…

Co było dalej?

A jeśli Liderem w tej bajce byłaby kobieta, a mąż zajmowałby się domem?

Często naszym myśleniem rządzą stereotypy, a w odkrywaniu swoich właściwych miejsc nie ma dobrych i złych, ważne, żeby każdy był we właściwym miejscu dla siebie.
Różne miejsca w życiu rodzinnym i zawodowym trzeba zagospodarować i lepiej zrobić to tak, aby obydwie strony były zadowolone,
bo są również kobiety, który pracują w biznesie, nie znają się i nie lubią prac domowych, a ich mąż robi to bardzo dobrze i co najważniejsze on lubi to robić,
a ona uwielbia swoją pracę i jest w niej dobra, bo to jej właściwe miejsce.

To moja pierwsza bajka. Chciałam w niej zawrzeć kilka wątków, poruszających kompetencje współczesnego LIDERA i Lidera przyszłości,
o których pisałam do tej pory w artykułach:

 • każdy z nas ma talenty ( mocne strony), ważne, żeby być świadomym jakie i realizować je tam, gdzie są najbardziej potrzebne, wtedy pracujemy z radością
 • dobrze znać motywacje i miejsca satysfakcji innych osób,
 • warto doceniać różnice między nami, bo dzięki temu osiągamy efekt synergii
 • zachęcam do rozmów face to face ze sobą, bo w przeciwieństwie do smsów, taki kontakt buduje relacje i zaangażowanie
 • dbaj o wypoczynek dla ciała i umysłu, bo zrelaksowany mózg myśli inaczej,
 • bądź efektywny, gdy pracujesz, pracuj na 100%, gdy wypoczywasz relaksuj się na 100%

Przy okazji Dnia Kobiet życzę refleksji i wszelkiej pomyślności wszystkim
wspaniałym  kobietom i tym, co są Liderkami w domu i tym co są Liderkami w pracy
oraz wszystkim wspaniałym mężczyznom, którzy doceniają je w obu tych rolach 🙂 

A jeśli chcesz przyłączyć się do Akademii Współczesnego Lidera Mindset AS ( w wersji online), wypełnij ankietę klikając poniżej:

https://www.mindsetas.pl/akademia-lidera/

Czym wyróżnia się na rynku „Akademia Współczesnego Lidera” Mindset AS dowiesz się ze strony z ankietą,
oraz z nagrania LIVE na fanpage https://www.facebook.com/mindsetas/ , podsumowującego webinar:
” 4 Elementy efektywnej organizacji dla osób kierujących zespołami”,
o tym
Co zrobić, aby osiągnąć długotrwały sukces w biznesie, mieć efektywne zespoły i wolny czas dla siebie?
,

Życzę Ci mocy, energii i pasji

Anna Skoczylas

Mentor Biznesu w Nurcie Psychologii Pozytywnej,

Trener, Coach ICF