Optymiści często mogą mieć więcej porażek niż pesymiści,  ale nie o ilość tu chodzi. To co różni optymistę od pesymisty to sposób myślenia o porażkach i innych rzeczach w życiu. Jeśli jesteś optymistą to już w tym momencie chcesz powiedzieć, że optymiści nawet nie nazywają danej przeciwności losu „porażką” tylko lekcją. Optymiści przypisują przyczynę porażki niesprzyjającym okolicznościom, a pesymiści zazwyczaj sobie. Optymiści wierzą, że niepowodzenia mają dla nich charakter chwilowy i ograniczony, a nawet są źródłem ich rozwoju na drodze do szczęścia i realizacji planów w myśl powiedzenia „człowiek uczy się na błędach”.

Schemat myślenia optymistów jest warunkiem wstępnym do odniesienia sukcesu w życiu, uniknięcia chorób i uzyskania tego, co określamy szczęściem. Wszyscy Ci, którzy osiągnęli sukces np. nasz Adam Małysz czy Kamil Stoch zanim stanęli na podium oprócz treningów fizycznych, technicznych i taktycznych mieli treningi umiejętności mentalnych. Wkładali wysiłek w pracę z wiarą, że zakończy się ona sukcesem.

Badania pokazują, że pesymiści żyją krócej i wpadają w depresję, więc warto nawet z medycznego punktu widzenia być optymistą nastawionym na rozwiązania. Nasz sposób myślenia bierze się: ze zdarzeń, których doświadczamy, środowiska, w którym żyjemy, środków masowego przekazu, kontaktów z rodziną i przyjaciółmi. Na wszystkie wymienione czynniki nie mamy wpływu, wpływ mamy tylko na siebie i swój sposób myślenia o danym wydarzeniu. Na zdjęciu powyżej jedna osoba widzi szklankę do połowy pełną, a druga osoba do połowy pustą. Dobra wiadomość jest taka, że możemy wypracować pozytywny sposób myślenia, a dzięki temu zarządzać emocjami, mową wewnętrzną i osiągać wyznaczone cele.

Skoro tak, to zacznijmy rozwijać nowy sposób myślenia z początkiem Nowego Roku:

  1. Przypomnij sobie jakąś trudną sytuację, którą niedawno przeżyłeś.
  2. Weź kartkę i odpowiedz sobie na 2 pytania, które pozwalają zmienić perspektywę.
    Pytanie 1: Czego nauczyła mnie ta sytuacja o mnie i o świecie?
    Napisz wszystko co przychodzi Ci do głowy. To jest dla Ciebie i nikt nie będzie tego oceniał. Im więcej napiszesz tym łatwiej Ci będzie w przyszłości.
  3. Pytanie 2: Czy jest coś co zrobiłbyś inaczej w tej sytuacji, gdyby taka sytuacja powtórzyła się w przyszłości?
    I znowu wypisz wszystko co przychodzi Ci do głowy.
  4. Za każdym razem gdy zbyt długo Twoje myśli „mielą przeszłość” zadawaj sobie te 2 „magiczne” pytania i ruszaj do przodu do życia w świecie „tu i teraz”.

Zastanów się: który sposób myślenia Cię wzmacnia, a który osłabia?
Gdy znasz odpowiedź na w/w pytania, to następnym razem zrobisz inaczej, lepiej, cokolwiek to dla Ciebie znaczy.

A jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś zapraszam Cię do polubienia mojego Fanpage, na którym możesz znaleźć więcej wiedzy i wskazówek KLIKNIJ TUTAJ

Życzę Ci mocy, energii i pasji

Anna Skoczylas

Mentor Biznesu w Nurcie Psychologii Pozytywnej