Artykuł o „LRN” czyli liście rzeczy najważniejszych dla dalszego długoterminowego rozwoju, cieszył się ogromnym powodzeniem. Dla tych, którzy go przeczytali mam dzisiaj rozwiązanie wspierające realizację zadań z listy LRN. Fakt, że coś sobie dobrze zaplanowaliśmy to jedno, a co życie wyprawia na drugi dzień to drugie. Pomijając przypadki losowe, jak brak prądu w całej dzielnicy, co mnie ostatnio spotkało z mokrą głową tuż przed wyjściem na spotkanie do klienta czy choroba czy inna nagła losowa sytuacja, jest na to sposób, abyśmy to my zarządzili realizacją naszych zaplanowanych zadań.

Z badań Uniwersytetu Kalifornijskiego wiadomo, że w normalnym trybie pracownik biurowy, który zaplanował sobie pracę w skupienie nad jakimś zadaniem, ma szansę spędzić nad nim zaledwie 11 minut, bo potem inne sprawy go dopadną.

Rozwiązanie podnoszące efektywność, które chcę Ci zaproponować, zaskoczy Cię zarówno wzrostem Twojej wydajności, ale także wzrostem poczucia sprawczości, wpływu, wzrostem energii i ogromnej satysfakcji wynikającej z realizacji zadań, która będzie Ci towarzyszyć do końca dnia.

Rozwiązanie to „jedna cicha godzina” w ciągu dnia. Z jednej strony proste rozwiązanie, a z drugiej strony wymaga dobrego zaplanowania:

  1. WYZNACZ

Zastanów się, która to będzie godzina w Twoim przypadku. Najlepiej, żeby to było z rana, idealnie gdyby to była pierwsza godzina Twojej pracy. Z rana Twój mózg jest skoncentrowany na realizacji zadań, które sobie zaplanowałeś na dzisiaj i nie jest zarzucony „ porannymi nowościami”, a na dodatek jest najbardziej wypoczęty po przespanej nocy.
Słyszę, że ktoś powiedział: ” hmmm, ale u mnie to niemożliwe …….”
a gdybyś się spóźnił o te godzinę do pracy z powodów losowych? albo zabrakłoby tego prądu na godzinę? to też nie zrobiłbyś w tym czasie nic innego, prawda?
Ok, być może Twoja praca wymaga, żebyś najpierw zobaczył/a, czy nie ma „ pożaru”, a dopiero możesz poświęcić czas na te zaplanowane sprawy i wtedy „cichą godziną” może być druga godzina Twojej pracy, super, bo wciąż z rana, w pierwszej połowie dnia. Ty, nie możesz ani w pierwszej ani w drugiej godzinie, ok. Może wiesz z doświadczenia , że na cichą godzinę, to może być konkretnie godzina „x”, niech będzie „x”.

2. POINFORMUJ

Poinformuj wszystkich współpracowników i bliskich, o tym, że o…godzinie „x” masz „cichą godzinę”, tzn., że nie będziesz odbierał telefonów, ani prowadził rozmów na żywo, a w tym czasie maile będą spokojnie zapełniały Twoją skrzynkę pocztową. Wszystkie sprawy, rozmowy i telefony, zaczniesz obsługiwać tuż po tej godzinie. Wycisz telefon, ustaw automatyczną sekretarkę w telefonie, zostaw tylko możliwość dodzwonienia się przez najbliższych, a wtedy ze spokojem i w skupieniu oddaj się temu co zaplanowałeś.  Uwierz, to co ważne poczeka na Ciebie, a niektóre „ważne i pilne sprawy, lecz nie dla Ciebie, bo nie Twoje” rozwiążą się same w tym czasie. Jeśli w tym czasie Twój umysł podpowiada Ci różne „przeszkadzajki”, inne sprawy niż te, na których chcesz się skupić, weź kartkę lub notes, zapisz je ze świadomością, że skoro to ważne, to zajmiesz się tym już za godzinę.

3. POWTARZAJ
W celu zapewnienia efektywności, jeśli to tylko możliwe to „Twoja cicha godzina” powinna rozpoczynać się zawsze o tej samej porze, każdego dnia. Wtedy dla Twoich współpracowników, klientów i dla samego siebie stanie się to jak dobry nawyk, który inni z pewnością uszanują. Ty w tym czasie, przecież koncentrujesz się na działaniach najważniejszych dla dalszego rozwoju firmy, więc korzyści płyną dla wszystkich wymienionych. 

4. ZAINSPIRUJ INNYCH
Zachęcam też do tego, żeby zastanowić się nad tym, czy w Waszym biurze lub innym miejscu pracy, możliwe jest, aby to była „zespołowa cicha godzina”, w której nikt nikomu nie przeszkadza i nie zaczepia. Cicha tzn., że nikt nie odbiera telefonów, a rozmowy telefoniczne, które są elementem czyjejś listy „LRN” prowadzimy na zewnątrz lub w zamkniętej salce, tak, żeby innym nie przeszkadzać.
Wprowadziliśmy „zespołową cichą godzinę” u jednego z moich klientów, gdzie pracownicy pracują w tzw. open space. Efekty są zaskakujące, nie dość, że zwiększyła się wydajność i poczucie satysfakcji pojedynczych pracowników, to poprawiła się również atmosfera pracy, wzajemny szacunek i zrozumienie, bo jak już z rana pozałatwiasz ważne sprawy, to wtedy masz więcej spokoju, cierpliwości i energii na to co czeka Cię w reszcie dnia. Dzięki temu w pozostałej części dnia wszyscy klienci i inne sprawy są obsługiwani z największą atencją.

Zastosuj „cichą godzinę” chociaż przez kilka dni i napisz, jak Ci się sprawdza to rozwiązanie?

„Każdy dzień jest dobry, żeby mieć dobry dzień” 🙂

A jeśli chcesz przyłączyć się do Akademii Współczesnego Lidera ( w wersji online), wypełnij ankietę klikając poniżej:

https://www.mindsetas.pl/akademia-lidera/

O tym, czym wyróżnia się na rynku „Akademia Współczesnego Lidera” Mindset AS dowiesz się z nagrania webinaru
” 4 Elementy efektywnej organizacji dla osób kierujących zespołami”,
o tym
Co zrobić, aby osiągnąć długotrwały sukces w biznesie, mieć efektywne zespoły i wolny czas dla siebie?
, który odbył się 28 lutego 2018r.
i jest dostępny na fanpage MINDSETAS 
KLIKNIJ TUTAJ aby obejrzeć nagranie 🙂

Życzę Ci mocy, energii i pasji

Anna Skoczylas

Mentor Biznesu w Nurcie Psychologii Pozytywnej,
Trener, Coach ICF