W polskich badaniach „kompetencji przywódczych potrzebnych współczesnym menedżerom”, przeprowadzonych na ponad 1 000 osobach, szefach i szefowych z różnych branż, pokazano 3 obszary kompetencji niezbędnych do zarządzania firmą z sukcesem: strategia, przywództwo i efektywność.

W strategii myśli się o:

  • przyjmowaniu szerokiej perspektywy,
  • nastawieniu na wzrost wartości firmy
  • perspektywę finansową
  • tworzenie i realizację wizji.

W obszarze przywództwa mowa o:

  • przewodzeniu zmianom,
  • budowaniu firmy opartej na wartościach
  • rozwijaniu talentów.

Natomiast poprzez efektywność rozumiane są:

  • budowanie efektywnych relacji i skuteczna komunikacja
  • elastyczność w działaniu.

Kiedyś nie zauważyłabym, że brakuje w tym wszystkim jednej nadrzędnej kompetencji i jej świadomości, bez której żaden z menedżerów nie będzie realizował wizji z sukcesem. Domyślasz się, o co może chodzić?

Pamiętam jak za czasów mojej pracy w tzw. „korpo”, gdy robiłam miesięcznie po 3 000 km po Polsce, siedziałam po godzinach i nigdy nie było dnia, żeby cała robota została wykonana do zera, miałam wypadek samochodowy w środku dnia pracy. W efekcie ucierpiał szyjny odcinek kręgosłupa, włożono mi szyję w usztywnienie i kazano leżeć plackiem przez 3 tygodnie i podjąć decyzję, kiedy wybiorę się na operację kręgosłupa. Na nic były wszystkie mądrości świata, pilne sprawy, ważne maile i telefony, bo musiałam zadbać o siebie i swoje ciało. Od podstawówki regularnie coś ćwiczę, zdrowo się odżywiam, ale za czasów „korpo” z pewnością spałam za krótko i odpoczywałam za mało. Dziele się z Tobą tą historią i namawiam Cię, abyś pamiętał/a, że masz ciało, o które trzeba dbać regularnie. To pewne, że jak o nie, nie zadbasz, to ono się samo o siebie upomni, zazwyczaj w mało przyjemny sposób. Z naszym własnym ciałem, jesteśmy do końca życia, więc dbanie o nie, to bardzo dobra inwestycja, która zaprocentuje i będzie Ci służyć do końca życia, poprzez dobrą kondycję, samopoczucie i zdrowie.

Wielu moich zabieganych klientów, jak ja wtedy, dopiero na warsztatach „Jak pracować mniej a efektywniej?” przypomina sobie, że przez ostatnie tygodnie nie zadbali o siebie w ogóle. Dbamy o firmy, samochody, pracowników, żony, mężów, dzieci, zwierzęta domowe, a zapominamy o sobie. Potrzebna jest nam równowaga w zaspokajaniu potrzeb jakie wszyscy mamy, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy: potrzeb fizycznych, społecznych, intelektualnych i duchowych. Niezaspokojenie którejkolwiek potrzeby wpływa na zabieranie energii i uwagi z innych, a tym samym na pogorszenie jakości całego życia, sposobu myślenia, wydajności i podejmowanych decyzji.

  • Ile czasu dziennie lub tygodniowo poświęcasz dla dobrej kondycji swojego ciała?
  • Co dokładnie zrobiłeś/ aś w ostatnim tygodniu tylko dla siebie, dla własnej przyjemności?

Dlatego też, zanim porozmawiamy o tym: czy to na pewno Covey jest twórcą matrycy zarządzania czasem? Co ważniejsze w komunikacie: mowa ciała czy treść słów? Jak radzić sobie ze stresem przed wystąpieniem publicznym lub prezentacją? namawiam Cię do zrobienia jednego przyjemnego ćwiczenia.

Ćwiczenie „tylko dla własnej przyjemności”:

  1. Zrób listę co najmniej 3-ech takich rzeczy/ czynności, które możesz zrobić wieczorem przed spaniem tak żeby zakończyć dzień na plusie. Takich rzeczy tylko dla siebie, które powodują u Ciebie wzrost pozytywnej energii, poprawę nastroju i satysfakcji. To mogą być np.: regularny, optymalnej długości dla Ciebie sen (absolutne numer 1) czyli zaczniesz wcześniej chodzić spać, a może oglądanie miejsca na przyszłe wakacje (co powoduje wzrost endorfin), a może ćwiczenia rozciągające lub inne przy relaksacyjnej muzyce, masaż, książka, malowanie, medytacja, a może …..
  1. przez tydzień każdego dnia dopisz kolejną 1-dną rzecz.
  2. potem zacznij realizować czynności z tej listy z pełną świadomością 😊

„Jeżeli robisz coś dla siebie, to nie rób tego kosztem innych. Jeżeli robisz coś dla innych, to nie rób tego kosztem siebie.” mądrość taoistyczna

Dodaję więc do listy kompetencji współczesnego Lidera, Szefa czy Szefowej świadomą i systematyczną dbałość o własną kondycję, regularny sen, zdrowy styl życia, właściwe odżywianie, wysiłek fizyczny i pozytywne myślenie, bo to przekłada się na dobry nastrój, pozytywne nastawienie i efektywne zarządzanie. Zdrowie organizacji rozumiane jako jej „kultura organizacyjna” zależy od zdrowia lidera. Na rynku wygrywają te firmy, które mają dobrą kondycję.
Za dwa dni Walentynki, pokochaj siebie, bo gdy Ty czujesz się dobrze to masz więcej siły, radości i pomysłów by dbać o innych.
Możesz podesłać ten artykuł, jako wyraz Twojej troski, komuś, kto zapomina o sobie, znasz kogoś takiego?

A jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś zapraszam Cię do polubienia mojego Fanpage na którym możesz znaleźć więcej wiedzy i wskazówek KLIKNIJ TUTAJ

Życzę Ci mocy, energii i pasji

Anna Skoczylas

Mentor Biznesu w nurcie Psychologii Pozytywnej,
Trener, Coach ICF